Ring 02634

Ventilasjon i storfefjøs

Alle dyr har et komfortnivå for miljøet de trives best i. Er fjøsmiljøet utenfor komfortsona, vil det oppleves som en stressfaktor, som igjen vil påvirke produksjonsresultatet negativt.

Ventilasjon i storfefjøs

Storfe har en relativt vid temperatursone som de trives i. Teknisk utstyr trives dårligere i kuldegrader enn kua. Varme kan imidlertid være en stressfaktor, samt gi grobunn for bakterievekst som igjen fremkaller sykdom. Andre klimatiske faktorer som spiller inn er luftfuktighet, lufthastighet, lys og varmebalanse.

Fjøssystemer har utstyret som gir din besetning de beste forutsetninger for å trives og yte maksimalt!

Naturlig ventilasjon

De siste årene har vi sett en stor endring i hvordan kufjøs bygges i Europa. Fra å bygge solide konstruksjoner med alle fasiliteter, dreier det nå mot enklere bygg for kun melkeku der kuas trivsel settes foran andre hensyn. Kua er opprinnelig et polardyr, som foretrekker et tørt og kjølig klima. Høy temperatur og luftfuktighet reduserer fôropptak og melkeproduksjon, samtidig som det gjør dyra mer utsatt for smitte.

Naturlig ventilasjon er i særklasse når det gjelder utskifting av luft i varme perioder. 

Vår erfaring er at naturlig ventilasjon fungerer meget godt også i nordisk klima. Med isolerte vegger og tak er det ingen problemer selv om vinteren.

Vi bruker gardiner og kip fra tyske Arntjen, som har lang erfaring med naturlig ventilasjon. For at systemet skal fungere, er det viktig å få beregnet lengde på kip, og areal på luftinntak. Dette vil variere med størrelsen på bygg, og antall dyr det er beregnet for. Vi gjør selvsagt denne beregningen for deg.

Mekanisk ventilasjon

Ventilasjon fra Big Dutchman brukes i de mest klimasensitive produksjonene verden rundt. 

Vi beregner ventilasjonen ut fra hus og dyretall.

Som friskluftinntak, bruker vi veggventiler fra Big Dutchman. Disse kan åpnes samlet eller hver for seg. Åpning og stenging kan gjøres med vinsj, eller elektrisk motor.

Avsug gjennom kanal i tak. Kanalen kan utstyres med vifte og spjeldmotor.

En klimacomputer fra Big Dutchman syr det hele sammen, og sørger for et perfekt samspill mellom luftinnslipp og luftavsug.

Våre folk kan Big Dutchman, og vi justerer og kjører i gang anlegget for deg. Vi kan også ta service på ventilasjonsanlegget ditt.

Vil du vite mer?

Ta kontakt for mer informasjon, tilbud eller bare en uforpliktende prat. Klikk på avdelingen som er nærmest der du bor, så ser du alle våre kontaktpersoner.

Anders Bergum
Fagansvarlig kjøttfe
anders@nullfjossystemer.no
907 20 794

Lars Ola Johnsen
Sau og storfe, Østerdalen
larsola@nullfjossystemer.no
917 00 276

Kjetil Lien
Smart fôring
kjl@nullfjossystemer.no
415 63 763

Tore Krogsveen
Småfe og kjøttfe
tore@nullfjossystemer.no
452 01 846

Tormod Evensen
Storfe, Oppland
tormod@nullfjossystemer.no
951 02 302

Håvard Dehlie
Salg fjørfe
havard@nullfjossystemer.no
476 77 882

Boye Skøre
Storfè og sau/geit Valdres og Hallingdal
boye@nullfjossystemer.no
917 23 542

Kristian Kaurstad
Fagansvarlig Revit
kaurstad@nullfjossystemer.no
996 41 741

Tore Hamland Schjølberg
Sau og storfe, Østerdalen
ths@nullfjossystemer.no
977 71 262

Lars Erik Nordhagen
Rådgiver og salg biovarme
larserik@nullfjossystemer.no
901 40 353

Glenn Knædal
Selger sau
glenn@nullfjossystemer.no
479 09 422

Kristoffer Skavhaug
Selger storfe
kristoffer@nullfjossystemer.no
900 67 756

Bård Tore Berntsen
Sau og kjøttfe
bard@nullfjossystemer.no
901 62 935

Bjørn Åge Fjeset
Gris og fiskeoppdrett
fjeset@nullfjossystemer.no
950 88 849

Eivind Baustad
Lager/Service Sømna
eivind@nullfjossystemer.no
952 04 216

Glenn Peter Knædal
Småfe og storfe, Troms
glenn@nullfjossystemer.no
479 09 422

Jørn Elnes
Storfe og gris
jorn@nullfjossystemer.no
915 92 927

May Rita Olsen
Prosjektleder
may@nullfjossystemer.no
477 60 252

Liv Hege Berntsen
Prosjektleder
liv@nullfjossystemer.no
909 60 423

Magnus Ness
Fagkonsulent storfe
magnus@nullfjossystemer.no
913 41 906

Kristoffer Skavhaug
Storfe, Troms
kristoffer@nullfjossystemer.no
900 67 756

Christer Moen
Prosjektleder biovarm
christer.moen@nullfjossystemer.no
951 75 011

Halle André Løkeland
Storfe, Helgeland
halle@nullfjossystemer.no
977 39 795

Sigmund Ness
Selger/ prosjektkoordinator Storfe
sigmund.ness@nullfjossystemer.no
912 46 545

Sigbjørn Kirkeeide
Storfe, Nord Vest
sigbjorn@nullfjossystemer.no
995 60 810

Roar Ole Husetuft
Storfe, Nord Vest
roar@nullfjossystemer.no
917 55 586

Ivar Mellemstrand
Småfe, ungdyr og ammeku
ivar@nullfjossystemer.no
901 55 362

Ruben Prestegård Lende
Storfe, småfe og gris Rogaland og Vest-Agder
ruben@nullfjossystemer.no
404 73 278

Kjetil Slettebø
PERMISJON – Storfe
slettebo@nullfjossystemer.no
900 78 146

Kristian Skjerve
Storfe og småfe Nord-Rogaland og Hordaland
skjerve@nullfjossystemer.no
993 71 219

Tom Inge Horpestad
Storfe
tom@nullfjossystemer.no
483 07 210

Ovar Heine Njærheim
Prosjektleder og salg fjørfe
ovar@nullfjossystemer.no
917 07 337

Roy Erik Hetland
Storfe og småfe Nord-Rogaland
royerik@nullfjossystemer.no
905 37 158

Per Olav Hunskaar
Storfe og tørke
perolav@nullfjossystemer.no
900 79 029

Sivert Johnsen
Storfe, gris, sau og tørke
johnsen@nullfjossystemer.no
481 15 565

Tore Krogsveen
Småfe og kjøttfe
tore@nullfjossystemer.no
452 01 846

May Helen Gryte
Gris, fjørfe og meieri
mayh@nullfjossystemer.no
952 43 168

Trygve Bore
Storfe og gris
trygve@nullfjossystemer.no
469 32 990

Bjørn Erik Moe
Storfe og sau
bjornerik@nullfjossystemer.no
980 83 316

Roy Magne Storholm
Salg
roy@nullfjossystemer.no
918 98 684

Per Tore Bratberg
Salg/prosjektleder Nord-Trøndelag og Nord-Norge
pertore@nullfjossystemer.no
952 00 858

Runar Granskogen
Selger
runar@nullfjossystemer.no
485 04 000

Er du usikker på hvem du skal kontakte?
Send e-post til post@nullfjossystemer.no eller benytt skjemaet.

Bli kontaktet

Bli kontaktet

Benytt skjemaet, så blir du kontaktet innen kort tid

    Kontakt oss