Ring 02634

Slåtten, i-mek og sauefjøs fra traktorsetet på Voss

Mellom regnskyllene på Voss må graset i hus, og da må praten om i-mek og sauehold tas der arbeidet skjer. Olav Hjetland Bringedal kombinerer jobben som selger av innendørsmekanisering til småfe i Fjøssystemer med full gardsdrift. På brukets sine teiger har han og familien 24 melkekyr og 320 vinterfôra sauer.

Mange sauebønder står i en krevende spagatsituasjon der de skal passe garden ved siden av jobb utenom. Olav kjenner disse utfordringene på kroppen og deler sine erfaringer når han hjelper andre med å planlegge god drift av fjøset.

For å få en mer lettvint hverdag velger mange å bygge om eksisterende lokaler til storbinger, kombinert med fôrkasser og kraftfôrstasjoner. Det handler om å legge til rette for dyrenes adferd slik at de alltid har god tilgang på grovfôr, kraftfôr og frisk luft. Siden mye av tilskuddsmidlene går til omstilling hos storfe, må sauebønder ofte tenke praktisk og utnytte bygningene sine best mulig på egen hånd.

«Vi ser mest på å finne løsninger til de som ønsker å få en enklere hverdag,» forteller Olav.

Lurer du på i-mek til småfe, er det bare å slå på tråden til Olav på Voss, 94 17 88 15 eller send ham en mail på [email protected]

Relaterte innlegg

IMG_4777
Anders Konglevoll, sau, sauefjøs, Voss, Hardanger, Røldal, Suldal, Hjelmeland, Jæren, Rennesøy. 2026
Lam på halm i sauefjøs
Oddmund Hildal
Lamming hos Kjetil Lien
Sauefjøs hos Kjersti og Stian Nordgård Lid. Voss, 2026
Storbingeløsning hos Finn Mo, Lærdal 2026
Sauepodden med Olav Bringedal, Anders Konglevoll og Kjetil Lien. Januar 2026
Sauepodden Julespesial 2025. Foto: Anders Konglevoll
Sauepodden: Paring, avl og vinterens fagmøter. Foto: Anders Konglevoll
Saueprat: en podkast-serie fra Fjøssystemer Gruppen. Foto: Anders Konglevoll
Sauesanking i fjellet

Kontakt oss

Benytt skjemaet for å gjøre en henvendelse relatert til denne siden, så blir du kontaktet innen kort tid. Klikk her for å se oversikt over kontaktpersoner

Kontakt oss

Section

Section

Skroll til toppen