Ring 02634

reisebrev

Sauebesøk på Grønland

Bli med Arne Morten og Kjetil da de i sommer tok turen til Grønland for å holde foredrag og besøke tre sauegårder. Reisen startet via hovedstaden Nuuk før turen gikk videre sørover til Qaqortoq og Narsaq, der landbruket på Grønland har sitt tyngdepunkt. I disse traktene er naturen mektig og avstandene enorme. Transport foregår i stor grad med båt mellom fjordene, og bøndene driver under værharde og karrige forhold

I løpet av turen besøkte duoen flere lokale produsenter for å se på hverdagen og driftsformene på Grønland. Blant annet gikk turen til Siiku Bjerge i Eqaluit Akia, Leif Kunuk Lund i Qanisartuut og Andala Lund og Karoline Egede i Qorlortukasik.

Besøkene ga et unikt innblikk i hvordan grønlandske sauebønder tilpasser seg tøffe rammebetingelser med kreative løsninger. Sauene går på store utmarksbeiter gjennom sommeren. Samtidig krever tørre somre, krevende fôrhøsting og manuelt fjøsarbeid at man tenker nytt rundt mekanisering og innendørsløsninger.

Stor interesse for fagseminar i Narsaq

Høydepunktet for turen var et felles fagseminar i Narsaq. Oppmøtet overgikk alle forventninger: Hele 45 sauebønder tok turen for å høre mer om moderne fjøsinnredning, rasjonell fôring og tilrettelegging for godt dyrestell.

Engasjementet og spørsmålene fra salen viste at interessen for ny mekanisering og faste rutiner i fjøset er stor, også under arktiske forhold.

Et samarbeid som fortsetter

Fjøssystemer leverer blant annet komplett innendørsmekanisering til det nye sauefjøset til Naasunnguaq Karen og Piitaq Lund på gården Innerulalik. Turen ga verdifull innsikt i hverdagen til de grønlandske bøndene og styrket båndene til landbruket i vest.

Se hele reisebrevet og bli med Kjetil og Arne Morten på båttur mellom isfjell og grønlandske sauefjøs i filmen øverst i artikkelen.

Relaterte innlegg

Mette Tvedt og Espen Simonsen
Kjersti og Stian Nordgård Lid
Olav Hjetland Bringedal
Oddmund Hildal
fjossystemer_bilde_mangler2
fjossystemer_bilde_mangler2
Anders Konglevoll med Biocontrol kraftfôrautomat, februar 2025
Stein Erik Røset, Kjetil Olsen og Egil Berntsen, februar 2025, Ogndal i Steinkjer
fjossystemer_bilde_mangler2
Sauefjøs Folldal
fjossystemer_bilde_mangler2
fjossystemer_bilde_mangler2

Kontakt oss

Benytt skjemaet for å gjøre en henvendelse relatert til denne siden, så blir du kontaktet innen kort tid. Klikk her for å se oversikt over kontaktpersoner

Kontakt oss

Section

Section

Skroll til toppen