Ring 02634

vi besøker

Fra Oslo til melkeproduksjon i Stryn

På gården Hammarsbruket på Hjelle i Stryn har Lasse Hjelle og Gudrun Sætre Bergset tatt et viktig valg for framtida. Etter ti år i Oslo valgte paret å flytte hjem for å satse for fullt på melkeproduksjon. For å skape en arbeidsplass de kan trives i resten av karrieren, har de bygd et nytt og moderne løsdriftfjøs.

Gården ligger flott til, men naturen krever ekstra sikkerhet på grunn av skredfare. Fjøset er derfor bygd med forsterkninger som en tykkere vestvegg og en ekstra søylerekke for å tåle kreftene fra et stort snøskred. «Vi måtte satse på å bygge et fjøs som vi kan trives med å jobbe i», forteller Lasse Hjelle.

Sammen med Sigbjørn Kirkeeide fra Fjøssystemer har de valgt løsninger som gir både god økonomi og en enklere hverdag. Ved å kjøpe en brukt og overhalt melkerobot sparer de penger på utstyret. Disse midlene har de i stedet investert i et effektivt slurry-anlegg. Dette omrøringsanlegget i kjelleren gjør at hvem som helst kan koble på møkkevogna og kjøre med en gang, uten å bruke timevis på røre opp gjødsla på forhånd.

Familien på Hammarsbruket viser gjerne fram hverdagen sin. De ønsker alle som kjører forbi velkommen innom for en titt i fjøset og en prat om norsk matproduksjon.

-

    Kontakt oss

    Benytt skjemaet for å gjøre en henvendelse relatert til denne siden, så blir du kontaktet innen kort tid. Klikk her for å se oversikt over kontaktpersoner